Чи можуть стягувати борг з родичів боржника

Чи можуть стягувати борг з родичів боржника

Рейтинг:   
  (6)
Поділитися:  

Коли дзвонять із банку чи приватної небанківської організації з проханням погасити борг родича чи друга, починається паніка. Знання того, чи можуть стягувати борг з родичів боржника, коли доречно заплатити за близьку людину та як поводитися з колекторами, допомагає уникнути зайвих хвилювань. У статті ми відповіли на основні питання, щоб ви поводилися впевнено у подібних ситуаціях.

Зміст

 1. Коли доведеться віддавати борг за боржника
 2. Коли має сенс допомогти боржнику повернути борг
 3. Як правильно поводитися з колекторами

Коли доведеться віддавати борг за боржника

Більшість банківських установ та мікрофінансових організацій просять позичальників вказати номер телефону родича, колеги, друга. Якщо боржник порушить терміни погашення платежів, кредитор почне дзвонити та надсилати повідомлення цим людям. Якщо з'ясується поважна причина відсутності своєчасних виплат, наприклад, серйозна хвороба, кредитор та родич боржника зможуть домовитись про подальшу виплату позики.

Нечесні менеджери банків та МФО намагаються змусити родича/друга/колегу платити за позичальника, аргументуючи це порукою. Якщо ви не укладали паперового чи електронного договору, то не маєте жодних зобов'язань перед кредитором.

Щоб відповісти на запитання, чи дозволяє закон стягувати борг з родичів боржника, слід розглянути конкретні ситуації. Спочатку розберемо, коли родич зобов'язаний виплатити борг за позичальника:

 1. Виступає поручителем. Якщо під час укладання кредитного договору ви погодилися стати поручителем, підтвердивши цей факт своїм підписом, доведеться виконувати зобов'язання. Відповідно до статті 554 Цивільного кодексу України, поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що й боржник.

 2. Доводиться позичальнику чоловіком/дружиною. Якщо кредитний договір було укладено під час шлюбу, то при розлученні чоловіку/дружині доведеться повернути позикові кошти за боржника.

 3. Доводиться боржнику спадкоємцем. Якщо ваш близький родич помер, вам дістанеться у спадок не тільки нажите майно, а й позика. Виплатити борги зобов'язані спадкоємці першої черги (чоловік чи дружина), діти, батьки. Зобов'язання щодо виплати боргу також поширюються на осіб, зазначених у заповіті.

Окремо варто розглянути борг у спадок. Щоб зупинити нарахування відсотків після смерті близької людини, потрібно написати заяву до банку чи мікрофінансової організації та надати копію свідоцтва про смерть.

Якщо не хочете платити борг за померлого родича, тоді не вступайте у спадок. Вам потрібно нічого не робити, а через 6 місяців майно померлого перейде державі. Ми рекомендуємо провести оцінку майна, тому що в деяких випадках позика становить невелику частину від спадщини, відповідно, після погашення боргу ви залишитесь у виграші.

Коли має сенс допомогти боржнику повернути борг

Дізнавшись про борг близької людини, люди впадають у крайнощі: одні віддають свої останні гроші, закладають майно в ломбард або беруть на себе кредит, інші – навідріз відмовляються допомагати. Якщо ви не є поручителем, чоловіком/дружиною або спадкоємцем, можете відмовитись від боргу. Однак іноді варто піти назустріч близькій людині, щоб не лише допомогти їй розв’язати фінансові питання, а й отримати вигоду.

Найпоширеніший випадок – користування майном, яке належить боржнику. Наприклад, ваш батько купив квартиру в іпотеку та оформив її у свою власність, але через деякий час припинив вносити платежі. У такому разі варто допомогти батькові повернути борг, інакше ви вдвох залишитеся без помешкання.

Другий випадок – володіння частиною майна боржника. Наприклад, вам із братом дістався у спадок будинок. Брат переїхав у квартиру, але вирішив взяти у банку позику під заставу своєї частки цього житла. Ви не зобов'язані виплачувати борг свого брата, а вашу частку ніхто не забере, але є ризик того, що частину будинку виставлять на торги, через що незабаром доведеться знайомитись із несподіваними сусідами.

Коли суд накладе арешт на частку брата, вам запропонують її викупити. Ми рекомендуємо спочатку отримати згоду на угоду від кредитора, після чого оформити її в такий спосіб, щоб ваші гроші направили на погашення боргу родича. Й обов'язково зверніться до досвідчених юристів, які правильно укладуть договір: ви станете повноправним власником будинку, а угоду не можна буде заперечити.

Як правильно поводитися з колекторами

Якщо ви не підписували договір поруки, не припадаєте боржнику чоловіком/дружиною або спадкоємцем, то кредитор та колекторське агентство не можуть стягувати з вас борг позичальника. Якщо ви не володієте майном спільно з боржником та не користуєтеся ним, живете окремо й вас не цікавить його доля, то можете не розв'язувати його фінансові проблеми.

Проте деякі співробітники банку, приватної небанківської організації або колекторського агентства намагаються змусити людину погасити чужий борг, навіть без вагомих причин. Ми пропонуємо вивчити стандартні правила, що робити, якщо з вас намагаються стягнути чужий кредит:

 • як тільки зрозумієте, що телефонує кредитор або представники колекторського агентства, повідомте співрозмовнику про запис телефонної розмови та увімкніть диктофон;

 • дізнайтеся ПІБ співрозмовника, назву організації та, якщо дзвонять колектори, дані компанії-кредитора;

 • з'ясуйте, про якого боржника йдеться та чому вас турбують з приводу боргу цієї людини;

 • попросіть надати документи, які підтвердять ваші зобов'язання;

 • якщо дзвонить співробітник колекторського агентства, попросіть надіслати документ, який підтверджує право колектора вести переговори з боржниками від імені кредитора.

Якщо боржник ніяк з вами не пов'язаний або ви не бажаєте виплачувати борг близької людини, надішліть в компанію-кредитора та колекторське агентство заяву з вимогою виключити ваш номер телефону зі списку контактів та припинити дзвінки по чужій заборгованості. Коли вам продовжують дзвонити та надсилати листи, звертайтеся зі скаргою до банку чи МФО, посилаючись на порушення Закону України «Про захист прав споживачів».

Якщо не вдається розв'язати питання з кредитором, слід звертатися до Національного банку України, заповнивши онлайн-форму на офіційному сайті, надіславши звернення на електронну пошту nbu@bank.gov.ua або зателефонувавши за телефоном 0 800 505 240. Якщо вам дошкуляють цілодобовими дзвінками, загрожують, ображають й так далі, тоді звертайтеся до поліції, спираючись на порушення Конституції України (статті 3, 21, 22, 32), Цивільного кодексу України (статті 3, 291, 301, 302, 308) та Кримінального кодексу України (стаття 182).

 

Рейтинг:   
  (6)
Поділитися:  
Мікрокредити