Як розпізнати шахраїв під час оформлення кредиту

Як розпізнати шахраїв під час оформлення кредиту

Рейтинг:   
  (5)
Поділитися:  

Не зважаючи на надійні системи захисту у банках та МФО, кредитне шахрайство залишається поширеним видом злочинів. Позичальники поспіхом беруть кредити, забуваючи перевірити кредитора та кредитний договір, через що стикаються з сайтами-клонами, прихованими комісіями та платежами. У статті ви дізнаєтеся, як розпізнати шахраїв при оформленні кредиту та що робити у разі потрапляння в їхню пастку.

Зміст

 1. Які є схеми кредитного шахрайства
 2. Як захиститися від схем кредитного шахрайства
 3. Як правильно оформляти кредитний договір

Які є схеми кредитного шахрайства

У фінансовій сфері є явне та неявне кредитне шахрайство. У першому випадку дії третіх осіб практично відкрито спрямовані на незаконне збагачення, наприклад, шахрайські організації видають себе за відомі банки чи аферисти беруть позики на чужі паспорти. Неявне шахрайство, на перший погляд, виглядає чесно, але має масу нюансів, наприклад, компанія може додати в договір приховані комісії або додаткові платні послуги.

Пропонуємо розібратися, які є схеми кредитного шахрайства у банках та мікрофінансових організаціях:

 1. Оформлення кредиту на іншу людину. Аферисти крадуть персональні дані людини та беруть на неї невелику позику. Інформацію можуть поцупити у відкритому доступі (людина залишила паспортні дані на якомусь незахищеному сайті), у паспортних столах, ломбардах, відділах кадрів підприємств.

 2. Оформлення кредиту на сайті-клоні. Шахраї створюють практично ідентичний веб-ресурс, який важко відрізнити від офіційного сайту банку або МФО. Вони можуть викрасти паспортні дані та ідентифікаційний код, реквізити банківської картки, вимагати гроші за комісію та інше.

 3. Призначення поручителем із чужих кредитів. Аферисти дізнаються інформацію про людину, оформляють кредит та вказують її поручителем. Після отримання грошей зловмисник миттєво зникає, а людині доводиться сплачувати борг.

 4. Аферист у ролі колектора. Нечесний співробітник банку передає інформацію про неуважних боржників шахраю, який приходить до позичальника додому, намагається його залякати, обшукує квартиру, конфіскує гроші та цінності як сплату боргу.

 5. Спроби шахрайства в банку. Співробітники дрібних відділень банківських установ можуть спробувати підробити підпис, вказати в договорі іншу суму кредиту, залишити борг відкритим навіть після переказу коштів позичальником, нарахувати таємний овердрафт.

На особливу увагу заслуговують фіктивні банки – шахрайські організації, які видають себе за реальні банківські установи. Крім створення сайтів-клонів, вони можуть масово розсилати на електронні адреси потенційних позичальників листи з пропозицією взяти гроші на вигідніших умовах або обдзвонювати потенційних клієнтів, пропонуючи безвідсоткової позики.

Як захиститися від схем кредитного шахрайства

Найпоширеніша схема шахрайства – оформлення кредиту на іншу людину. Кредитні організації використовують різні способи перевірки позичальників, враховуючи вимогу надати й скан-копії документів, й фото власника з паспортом. Однак намагайтеся ретельно стежити за своїми особистими даними, тобто не потрібно розміщувати їх у соціальних мережах та на невідомих сайтах, передавати незнайомцям.

Якщо хочете уникнути оформлення кредиту на веб-ресурсі шахрая, необхідно знати, як розпізнати сайти-клони кредитних установ. Зовнішньо вони можуть бути повною копією банку або мікрофінансової організації, але звертайте увагу на домен. Наприклад, замість privatbank.ua зазначено privatbank.ru (українські банки не реєструються в російській доменній зоні) або privatbanck.ua (навмисне припущено помилку).

Захиститись від фіктивної поруки практично неможливо, тому потрібно грамотно діяти після отримання дзвінка від колекторів. Відразу вимагайте надати реквізити договору поруки із зазначенням дати, місця, фінансової організації та боржника. Далі перевірте інформацію про себе у реєстрі боржників та реєстрі судових рішень.

Якщо знайшли себе в реєстрі, тоді уважно вивчіть договір поруки: складений письмово, підписаний банком та поручителем. Якщо ви нічого не підписували, тоді повідомте колекторів про необґрунтованість їхніх вимог. Вам можуть показати документ із поділеним підписом, тоді залишається звернутися до суду. Для перевірки підпису заявіть клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.

Якщо зіткнулися з фіктивними колекторами, пам'ятайте, що колектори не мають права вилучати майно. Тільки приватні та державні виконавці можуть проводити дії щодо примусового стягнення боргів, тому обов'язково вимагайте надати посвідчення виконавця. Якщо загрожують зламати двері, тоді повідомте в поліцію про спробу проникнення.

Як правильно оформляти кредитний договір

Якщо людина раніше не користувалася послугами банківських установ або мікрофінансових організацій, у неї виникають сумніви щодо того, чи важливо перевіряти кредитний договір, щоб не потрапити до пастки. Навіть якщо ви берете кредит у відомому банку або МФО, уважно вивчайте кредитний договір, оскільки найменша помилка може призвести до величезної суми боргу.

Якщо не знаєте, як правильно оформляти кредитний договір, зверніть увагу на ключові умови:

 • Тип відсоткової ставки. Відповідно до статті 1056-1 Цивільного кодексу України, відсоткова ставка буває фіксованою та змінюваною. При змінюваній ставці кредитор у будь-який момент може збільшити відсотки в односторонньому порядку.

 • Відсоткова ставка на перший кредит. МФО дають можливість новим клієнтам взяти кредит онлайн під знижену відсоткову ставку. У договорі має бути зазначений акційний період та розмір відсотків.

 • Супутні послуги. Кредитор може включити до договору вимогу щодо оплати додаткових комісій та зборів, певних юридичних послуг.

 • Штрафні санкції. Якщо ви не зможете вчасно сплатити борг, доведеться зіштовхнутися зі штрафними санкціями, наприклад, збільшенням суми відсотків. Дізнайтеся, яка відсоткова ставка при прострочені платежів, чи є додаткові комісії, чи діє промокод в таких випадках та інші подібні моменти.

 • Опрацювання персональних даних. Багато хто нехтує цією інформацією. Ми рекомендуємо уважно її вивчити, тому що ви погоджуєтеся на передачу інформації третім особам, в тому числі державним органам та колекторським компаніям.

 • Паспорт споживчого кредиту. Якщо сума кредиту перевищує розмір мінімальної заробітної плати (6500 гривень), а період погашення платежів більше одного місяця, кредитор зобов'язаний надати й кредитний договір, й паспорт споживчого кредиту із зазначенням реальної річної відсоткової ставки та додаткових комісій.

Якщо вам потрібна фінансова допомога, рекомендуємо оформити онлайн кредит на нашому сервісі мікрокредитування. Діяльність компанії ЗеКредит регулюється чинним фінансовим законодавством України, документи представлені у розділі «Про нас», а розрахунок переплати на кредитному калькуляторі дає змогу переконатися у відсутності прихованих платежів та комісій.

Рейтинг:   
  (5)
Поділитися:  
Мікрокредити