Що робити, якщо на вас взяли онлайн кредит

Що робити, якщо на вас взяли онлайн кредит

Рейтинг:   
  (5)
Поділитися:  

Одного дня вам дзвонять представники фінансової компанії або колектори, приходять повідомлення з вимогою повернути борг. Якщо ви не брали ніяких позик, потрібно зрозуміти, що робити, якщо на вас взяли онлайн кредит. У статті ми докладно розповіли про поширену схему шахрайства та ризики ігнорування ситуації, дали покрокову інструкцію та поради щодо захисту від кредитних шахраїв.

Зміст

 1. Чи можуть шахраї взяти на вас онлайн кредит
 2. Як дізнатися про наявність чужого кредиту
 3. Як слід діяти, якщо на вас взяли онлайн кредит
 4. Як уберегти себе від кредитних шахраїв

Чи можуть шахраї взяти на вас онлайн кредит

Для отримання банківської позички потрібно зібрати пакет документів, прийти у відділення, підтвердити особу, відповісти на запитання менеджера. Коли потрібна невелика сума грошей у борг, немає сенсу витрачати час на описані вище етапи. Набагато простіше та швидше зареєструватися на сервісі мікрокредитування, заповнити анкету, подати заявку, а вже через 1-2 хвилини – отримати кошти на картку.

Проте запровадження спрощеної ідентифікації призвело до поширення випадків оформлення мікрокредитів на іншу людину. Саме тому ми змушені дати ствердну відповідь на запитання, чи шахраї можуть взяти на вас кредит.

Й причиною цього є витік паспортних даних: ми добровільно залишаємо дані в банках, готелях, пунктах прокату та інших організаціях, а хакери регулярно зламують різні бази даних. Нерідко із кредитними шахраями доводиться стикатися після втрати паспорта: за кілька днів ці паспортні дані можуть взяти десятки мікрокредитів у фінансових організаціях.

Більшість шахраїв бере кілька кредитів на невелику суму, але поки людина дізнається про факт шахрайства може пройти кілька місяців та нарахуються штрафні пені, доведеться зіткнутися з величезними фінансовими втратами. У кредитній історії зафіксуються прострочення, через що потім важко буде оформити кредит на вигідних умовах.

Як дізнатися про наявність чужого кредиту

На початку січня творці програми «Дія» запустили повідомлення про нові кредити, яке має допомогти захиститися від кредитних шахраїв. Ви можете відкрити програму, подивитися дату отримання позики та назву компанії-кредитора. Якщо ви не брали жодних кредитів, тоді потрібно перейти на сайт Українського бюро кредитних історій (ubki.ua) та написати скаргу.

Проте повідомлення надходять із затримкою. Наприклад, про відкриття кредитної картки в Monobank 23.12.2021 повідомлення прийшло тільки 15.01.2022 року. Саме тому багато хто цікавиться, чи можна якось дізнатися, хто на вас взяв кредит іншими способами. Ми рекомендуємо регулярно перевіряти кредитну історію на офіційному сайті УБКІ:

 1. Натисніть кнопку «Увійти» у верхньому лівому куті.

 2. Введіть номер телефону та дату народження.

 3. Підключіть бот кредитної історії УБКІ в Telegram.

 4. На головній сторінці натисніть кнопку «Отримати».

Система миттєво сформує звіт, який можна подивитися одразу або у будь-який зручний час в архіві. У звіті ви дізнаєтеся про свої фінансові зобов'язання: за кожним договором зазначено тип кредиту, дату видачі, суму, поточну заборгованість, крайній термін погашення платежів, назву компанії-кредитора. Ви також можете переглянути реєстр запитів, дізнавшись дату та мету конкретного запиту, результат надання звіту та організацію, яка запитувала вашу кредитну історію.

Як слід діяти, якщо на вас взяли онлайн кредит

Припустимо, вам надійшло повідомлення від фінансової компанії з вимогою повернути борг, зателефонували з приватної небанківської організації чи колекторського агентства. Під час телефонної розмови з представниками кредитора та колекторами вмикайте диктофон, оскільки це допоможе захиститися від загроз та образ. Відразу дізнайтесь назву колекторського агентства та/або компанії-кредитора, на кого оформлено кредит та деталі боргу.

Далі перевірте інформацію на сайті Українського бюро кредитних історій. Якщо в УБКІ зафіксовано відкритий кредитний договір, але ви його не укладали, тоді дійте за перевіреною інструкцією, що робити, якщо від вас вимагають погасити кредит, який ви не брали:

 1. Зверніться до кіберполіції. На сайті кіберполіції є електронна форма заяви. Це допоможе зафіксувати факт того, що сталося, та внести дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

 2. Зверніться до прокуратури України. Напишіть заяву про порушення кримінального провадження за фактом шахрайства.

 3. Напишіть запити до фінустанов. З кредитної історії ви можете дізнатися дані компанії, яка видала кредит. Надішліть їм заяву про те, що ви не укладали договорів та не отримували грошей, а підпис у договорі підроблено або ідентифікацію пройдено іншою людиною.

Сучасні мікрофінансові організації цінують свою репутацію, тому намагаються розв'язати проблему без судових розглядів. При зверненні до компанії-кредитора зауважте той факт, що банківська картка та мобільний телефон, зазначені у заявці на кредит, вам не належать. Й обов'язково надішліть копію талона-повідомлення про прийом заяви в поліцію.

Фінансова компанія може відмовитися списувати борг, тоді потрібно брати весь пакет документів за договором кредиту/позики та подавати позов на кредитора. Після судових розглядів переконайтеся, що інформацію про борг видалено з кредитної історії (не змінено на «борг погашено», а саме видалено з бази). Якщо інформація залишилася, зверніться до бюро кредитних історій, надавши довідку з компанії-кредитора або рішення суду.

Як уберегти себе від кредитних шахраїв

За останні кілька років значно зросла кількість звернень до поліції про кредитних шахраїв. Найчастіше винні не мікрофінансові організації, які й так удосконалять процедуру перевірки клієнтів, а необережне поводження людей зі своєю особистою інформацією. Наприклад, ми залишаємо паспортні дані на сайті служби доставлення, отримуємо посилку, а після – забуваємо уточнити, чи видалено інформацію з бази. Якщо хакери зламають ресурс, інформація про вас перейде до рук шахраїв.

Саме тому завжди потрібно пам'ятати про прості правила, як вберегти себе від кредитних шахраїв:

 • нікому не передавайте паспорт та не залишайте його у заставу;

 • не дозволяйте копіювати паспорт без вагомих причин;

 • не надсилайте скан-копії сторінок стороннім особам;

 • перевіряйте сайти, на яких вводите особисту інформацію (наявність закритого замку в адресному рядку);

 • вводьте паспортні дані лише на офіційних сайтах надійних організацій (ліцензовані банківські установи та мікрофінансові організації, страхові компанії);

 • не повідомляйте дані паспорта по телефону або в соцмережах, навіть якщо вам дзвонять люди, які представляються менеджерами вашого банку.

Й останнє, але одне з найважливіших правил – періодично (мінімум двічі на рік) перевіряйте кредитну історію. В УБКІ є послуга «СтатусКонтроль», яка дає необмежений доступ до кредитної історії та кредитного рейтингу, повідомлень про будь-які зміни в кредитній історії та запитів кредиторів. Вам необов'язково її підключати, але такий додатковий захист дозволяє вчасно дізнатися про факт шахрайства та негайно розпочати вирішення ситуації, щоб уникнути небажаних дзвінків від кредиторів та колекторів.

Рейтинг:   
  (5)
Поділитися:  
Мікрокредити